Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Geografia

Profil obce

Obec Lehota pod Vtáčnikom sa nachádza v južnej časti Hornonitrianskej kotliny v okrese Prievidza, patriaceho do Trenčianskeho kraja ako vyžšieho územného celku.
 

  • Nadmorská výška

Centrálna časť Veľkej Lehoty leží 356 m a Malej Lehoty 397 m nad morom.
 

  • Rozloha

Chotár obce má rozlohu 2797 ha s nadmorskou výškou 313 - 1293 m. 

 

Hranice katastrálneho územia tvoria nasledovné obce:
na JZ Kamenec pod Vtáčnikom, na SZ Nováky a Laskár, na severe  Koš a Sebedražie, na východe Handlová, na SV Cígeľ, na juhu Podhradie a Prochoť. Z hľadiska geomorfologického patrí územie obce do vyššieho stupňa tzv. pahorkatinového.

Pohorie Vtáčnik tvorí súčasť Slovenského stredohoria. Vznikolo v treťohorách pri prudkej sopečnej činnosti a oddelilo tak Prievidzskú kotlinu od Handlovskej. Skladá sa výhradne z andezitu. Najvyšším vrcholom pohoria je Vtáčnik s nadmorskou výškou 1346 m.

Živočíšstvo
Celá oblasť má charakter podhorský a stredohorský. V hojnosti je zastúpený hmyz, napr.: bystruška zlatá, bystruška lesklá, bystruška horská, behúnik horský, fúzač alpský. Horské druhy stavovcov reprezentuje mlok vrchovský, jašterica živorodá, zmija obyčajná a užovka stromová. Ornitologické výskumy potvrdili výskyt hlucháňa obyčajného, bažanta obyčajného a v nováckej vodnej nádrži sa vyskytujúcej labute veľkej. Počas celého roka tu sídli výr skalný, myšiak hôrny, jariabok hôrny, krivonos obyčajný, tetrov obyčajný, drozd trskotavý, orešnica perlavá. V sadoch, záhradách, na lúkach, oráčinách a v blízkosti príbytkov žije hrdlička záhradná, kukučka obyčajná, plamienka driemavá, dážďovník obyčajný, pipíška chocholatá, lastovička obyčajná, ľaptuška hôrna, trasochvost biely, drozd čierny a mnohé iné. Z ostatných zástupcov fauny sú to hlodavce, ako veverička obyčajná, ryšavky, plch obyčajný a ďalšie. Husto sú zastúpené aj mäsožravce a z nich lasica obyčajná, tchor obyčajný a kuny. V lesnom prostredí sa vyskytuje najmä sviňa divá, líška obyčajná, jeleň obyčajný, srnec hôrny, daniel škvrnitý, medveď hnedý a rys ostrovid.

Rastlinstvo
Chotár obce je charakterizovaný podhorskými lúkami, poliami a krovinami. Z pasienkových a lúčnych druhov je to najmä iskerník prudký, lipkavec poviazka, zvonček konáristý a iné. Kroviny zastupuje často sa vyskytujúca trnka obyčajná, ruža šípová, vtáčí zob obyčajný, z drevín lipa a jelša.

 


 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka